Få avisen leveret hver lørdag for kun 99 kr.

Beslutningen tages for at vise amerikanerne, at man er villig til selv at ofre noget for at kunne stå imod Kina, siger ekspert.

Ekspert: Taiwan sender en besked til Kina og USA om, at de er klar til at tage kampen op

Foto: Ann Wang/Ritzau Scanpix
Foto: Ann Wang/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

»Ingen vil have krig«, sagde Tsai Ing-wen tirsdag på et pressemøde, hvor hun også meddelte sin befolkning, at forsvarsmyndighederne vil udvide værnepligten fra fire måneder til et år som en reaktion på den voksende trussel om en kinesisk invasion af øen.

»Det er sandt for Taiwans regering og folk, og det er sandt for det internationale samfund, men fred falder ikke fra himlen, og Taiwan er ved frontlinjen i kampen mod autoritarismens ekspansion«.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
De fleste tager deres fødder for givet. »Foden er så undervurderet. Men de fleste er nærmest ligeglade med deres fødder, indtil de får ondt i dem«, fortæller fysioterapeut Medde Lykke Vognsen. »Jeg ser mennesker i alle aldre. Børnehavebørn, der ikke vil gå tur, teenagere, der har opgivet at være på idrætsefterskolen, frustrerede løbere, seniorer, der ikke kan stå op og gå på toilettet om natten uden at tage sko på, fordi det gør ondt at gå de få meter på bare fødder«. Derfor ønsker hun sig en fodrevolution. Vi skal tage vores fødder alvorligt, vi skal træne dem.

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her