FN’s Sikkerhedsråd opfordrer tirsdag til, at kvinder og piger i Afghanistan kan deltage i samfundet på lige og meningsfuld vis.
Samtidig fordømmer FN-organet Talebans forbud mod, at kvinder kan studere på universiteter eller arbejde for humanitære hjælpeorganisationer.
Sikkerhedsrådet udtaler videre, at Taleban svigter det løfte, som det gav til det afghanske folk, da det kom til magten i sommeren 2021.
Erklæringen er vedtaget med konsensus af de 15 lande i Sikkerhedsrådet.
Her hedder det, at forbuddet mod, at kvinder kan møde op på universiteter og gymnasier, »repræsenterer en stigende udhuling af respekten for menneskerettigheder og fundamentale friheder«.
Lørdag meddelte Taleban, at det nu ikke længere er tilladt for kvinder at arbejde for uafhængige organisationer, såkaldte ngo’s. Det gælder både afghanske og internationale organisationer.
Tidligere har Taleban også lukket for skolegang for piger fra 7. klasse og opefter. De har forbudt kvinder at varetage de fleste typer job. Og der er indført strenge regler for, hvilket tøj de skal bære.
Taleban kom til magten i landet i august sidste år, efter USA og den internationale styrke trak sig ud efter næsten 20 år i landet. Efter to årtiers forgæves kamp mod Talebans styrker.
ritzau
fortsæt med at læse



























