Efter overtagelsen af Credit Suisse er den schweiziske bank UBS blevet for stor til Schweiz. Så nu vil politikerne tæmme den eller måske endda skille den ad igen, skriver Michael Jarlner i denne internationale kommentar.

Schweiz har skabt et bankmonster, der er for stort til det lille alpeland

Foto: Fabrice Coffrini/Ritzau Scanpix
Foto: Fabrice Coffrini/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

»Pyha«, tænkte direktøren for det danske Finanstilsyn, efterhånden som han fulgte børsmarkedets første reaktioner på et schweizisk bankdrama, der genoplivede rædslerne fra den globale finanskrise i 2008.

»Det lignede optakten til en dramatisk dag, men så lettede det gudskelov«, husker Jesper Berg, der som chef for Finanstilsynet har ansvar for kontrollen med den danske finanssektor.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her