Verdensfreden er det altoverskyggende tema, når lederne af Vestens syv største økonomier mødes til G7-topmøde i Japan, skriver Asien-korrespondent Sebastian Stryhn Kjeldtoft i denne analyse.

Resterne af en lille trehjulet cykel er en påmindelse om den spændte verdenssituation før G7-topmøde

Fredag lagde G7-statslederne blomster til minde om ofrene for USAs atombombesprængning over Hiroshima i 1945. Lederne skal drøfte verdens mange konflikter frem til søndag. Foto: Ministry Of Foreign Affairs Of J/Ritzau Scanpix
Fredag lagde G7-statslederne blomster til minde om ofrene for USAs atombombesprængning over Hiroshima i 1945. Lederne skal drøfte verdens mange konflikter frem til søndag. Foto: Ministry Of Foreign Affairs Of J/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

Hvis Vestens statsledere vil mindes om situationens alvor, skal de bare kigge ud ad vinduet, når G7-topmødet i denne weekend afholdes i Hiroshima. Den japanske by er aldrig kommet sig helt, efter at USA 6. august 1945 lod verdens første atombombe detonere over byen og på et splitsekund dræbte op mod 70.000 mennesker. Hvor mange der de efterfølgende dage døde af radioaktiv stråling, er omdiskuteret. Japans officielle tabstal er 140.000.

Angrebet på Hiroshima indledte atomalderen, hvor en gal mand i teorien kan udslette det meste af verden med et tryk på en knap. Det er stadig rammevilkåret for G7-lederne, når de frem til søndag skal diskutere den stadigt mere skrøbelige verdensfred. Værtslandet Japan har tilkendegivet, at man arbejder for en stærk sluttekst om Ruslands angrebskrig i Ukraine og Kinas fortsatte trusler mod Taiwan.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her