0
Læs nu

Du har ingen ulæste gemte artikler

Hvis du ser en artikel, du gerne vil læse lidt senere, kan du klikke på dette ikon
Så bliver artiklen føjet til dine gemte artikler, som du altid kan finde her, så du kan læse videre hvor du vil og når du vil.

Næste:
Næste:
Artiklen er gemt Du har ulæste artikler blandt dine gemte artikler

Flere og flere koreanere vælger hunden frem for babyen

Færre koreanere vælger at få børn, mens antallet af hundeejere er eksploderet. Men mange koreanere glemmer, at hunde ikke er babyer, mener ekspert.

FOR ABONNENTER

Der er allerede dækket op til frokost ved et af bordene på restaurant Mamma i Sydkoreas hovedstad, Seoul. To højstole står klar, og et lille skilt markerer, at bordet er reserveret.

»Har du og din baby en reservation?«, spørger tjeneren, da jeg træder ind.

Jeg ryster på hovedet, og han fører mig over til et af restaurantens ledige borde.

Kort efter ankommer fire kvinder. De har alle barnevogne med, som de manøvrerer ind i restauranten, mens de småsnakker. De retter på deres guldklumpers lyserøde kjoler, hårbånd og solbriller, før de placerer dem i højstolene ved det reserverede bord. Kort efter ankommer en tjener med første ret, og kvinderne begynder at made øjestenene med skeer.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu

Annonce