Afviser de marokkanske myndigheder at modtage nødhjælp? Talspersoner fra Røde Kors og Læger uden Grænser fortæller, at man stadig er ved at kortlægge, hvordan en potentiel indsats skal se ud.

Nu fortæller nødhjælpsorganisationerne, hvorfor der endnu ikke er sendt hjælp til Marokko

 lokale hjælpearbejdere leder efter overlevende under murbrokkerne i bjerglandsbyen  Tizi N'Test i  Taroudant-provinsen udenfor Marrakech.  Foto: Bulent Kilic/Ritzau Scanpix
lokale hjælpearbejdere leder efter overlevende under murbrokkerne i bjerglandsbyen Tizi N'Test i Taroudant-provinsen udenfor Marrakech. Foto: Bulent Kilic/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

Siden det voldsomme jordskælv syd for storbyen Marrakech i Marokko ramte fredag, har der været forlydender om, at de marokkanske myndigheder har været afvisende overfor at modtage nødhjælp fra andre lande.

Det nordafrikanske land har da indtil videre også kun sagt ja til at modtage hjælp fra Spanien, Storbritannien, Qatar og De Forenede Arabiske Emirater, mens et land som Frankrig har fået et nej til at hjælpe.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her