Reformer af FN, Valutafonden og Verdensbanken blev et hovedtema ved åbningen af FN’s generalforsamling. USA’s præsident, Joe Biden, vil gerne lukke nye lande ind i Sikkerhedsrådet.
FN-generalsekretær:Vores verden bliver skør, og FN er blevet en del af problemet
»De geopolitiske spændinger stiger. De globale udfordringer bliver større. Og vi er tilsyneladende ude af stand til at samles om svar. Vi står over for eksistentielle trusler«., lød det fra Antonio Guterres. Foto: Mike Segar/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen
Henter...
FN’s generalsekretær, Antonio Guterres, stillede en diagnose på verdens tilstand, da han tirsdag åbnede den årlige generalforsamling, hvor statsledere fra hele verden traditionen tro personligt møder op i New York for at tale med hinanden.
»Vores verden bliver skør«, lød hans diagnose. Og måske endnu mere bemærkelsesværdigt:
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.