Det har været op ad bakke for Kevin McCarthy, siden han blev formand for Repræsentanternes Hus i Washington, D.C. Det lykkedes ham kun lige akkurat at forlænge budgettet, og i partiet er han upopulær.
Han lykkedes med at udsætte et sammenbrud i USA. Alligevel rases der i partiet
Kevin McCarthy blev tidligere på året med nød og næppe valgt til formand for Repræsentanternes Hus, og han er upopulær blandt sine republikanske partifæller. Alligevel vendte han dem ryggen, da der i weekenden blev vedtaget et midlertidig budget. Foto: Ken Cedeno/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen
Henter...
Der er umiddelbart kold luft, hvor end formanden for Repræsentanternes Hus, Kevin McCarthy, går hen. Han er hverken populær i sit eget parti eller hos demokraterne.
Professor Derek Beach på Institut for Statskundskab ved Aarhus Universitet peger på, at når McCarthy er lykkedes med at gennemføre en forlængelse af budgettet i USA, så når han måske i mål med der, der umiddelbart er den bedste løsning i svære tider. For lige nu ser det ud til, at alle er lidt irriteret på ham:
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.