Siden Hamas’ terrorangreb i Israel har hadet mod jøder i Tyskland fået en spand kul. Vicekansler Robert Habeck har holdt en dundertale, som betegnes som historisk og retorisk brillant.

Bølge af antisemitisme i Tyskland får vicekansler til at holde tale, som går viralt

Foto: Michael Kuenne/Ritzau Scanpix
Foto: Michael Kuenne/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

De tyske agurker, man køber i supermarkedet, smager af plastik, synes Ella Berger. De er store og ser godt ud, men de kommer ikke i nærheden af de sprøde og sødlige agurker, man kan få hos den arabiske grønthandler.

Men i den butik tør Ella Berger ikke længere handle. Hun er også holdt op med at snakke hebraisk med sine børn på gaden. Og tager nu hellere bilen end undergrundstoget, selv om de bor lige ved en U-Bahn-station.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her