Ulrike Franke er et vigtigt ansigt i EU’s sikkerhedspolitiske debat. Hun efterlyser et dybt militært samarbejde, men aflyser ideer om EU-hær og EU-atomvåben. Og et fælles hangarskib er for ambitiøst.

Uanset hvordan man spørger tysk seniorforsker om fornuften i en fælles europæisk hær, er svaret det samme

Rusland er kun en af flere trusler mod Europa. Ulrike Franke understreger, at verden er ekstremt uforudsigelig, og EU kan uventet få brug for militær magt til intervention i andre lande. Foto: Nichlas Pollier
Rusland er kun en af flere trusler mod Europa. Ulrike Franke understreger, at verden er ekstremt uforudsigelig, og EU kan uventet få brug for militær magt til intervention i andre lande. Foto: Nichlas Pollier
Lyt til artiklen

I dag bruger de europæiske Nato-medlemslande over seks gange så meget som Rusland på forsvarsudgifter. Om få år skal det tal være 10 gange mere. Giver det mening, når EU’s borgereefterlyser bedre sundhed og uddannelse?

»Det giver faktisk mening. Selvfølgelig vil jeg også heller bruge penge på pædagoger end kampvogne. Men du har ikke brug for børnehaver, hvis du ikke har sikkerhed. Vi skal i Europa bruge flere penge – det er slut med fredsdividenden«.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her