FN-organisationen UNRWA hjælper palæstinensiske flygtninge. Men rapporter om bl.a. jødehad hos ansatte får politikere til at se på bevillingerne til organisationen. Herhjemme har DF taget sagen op.

FN-organisation afviser rapport om antisemitisme hos ansatte. Det får politikere i flere lande til at reagere

UNRWA-ansatte deler mad og forsyninger ud fra et lager i Rafah. Arkivfoto. Foto: Mohammed Abed/Ritzau Scanpix
UNRWA-ansatte deler mad og forsyninger ud fra et lager i Rafah. Arkivfoto. Foto: Mohammed Abed/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

Har UNRWA-medarbejdere på sociale medier hyldet Hamas’ massakre på civile israelere 7. oktober?

I midten af november offentliggjorde ngo’en UN Watch, der holder øje med FN-organisationernes overholdelse af FN’s egne grundlæggende værdier, en rapport om det. Gennemgangen af en række opslag på sociale medier viste, at det ser ud til at være tilfældet.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her