Netanyahu er truet på sin stilling. Sinwar er truet på livet. Det tager de roligt. Begge to. Sinwar har i egne øjne allerede sejret. Netanyahu helmer ikke, før han føler sig i mål.

Ingen af dem dyrker forsoning. Det kan ende med at koste én af dem – eller begge – livet, fysisk eller politisk

Benjamin Netanyahu (tv) har i syv måneder, foreløbig forgæves, lovet, at han ville 'eliminere' Hamas og dræbe bevægelsens leder, Yahya Sinwar (th).
Benjamin Netanyahu (tv) har i syv måneder, foreløbig forgæves, lovet, at han ville 'eliminere' Hamas og dræbe bevægelsens leder, Yahya Sinwar (th).
Lyt til artiklen

De har aldrig mødt hinanden. Men de sidste mange måneder – eller rettere: år – har der ikke været nogen dag, uden at Yahya Sinwar og Benjamin Netanyahu har døjet med hinanden.

Til og med 6. oktober sidste år sørgede Netanyahu for, at Qatar løbende sendte Sinwar penge. Nogle blev overført elektronisk. Andre blev overbragt af qatariske agenter med kontante dollars i bugnende kufferter.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her