Claudia Sheinbaum har ført sit parti, Morena, frem til sejr på alle hylder, og det er nu den førende politiske kraft i Mexico. Men hvem er hun selv?

Hun fnyser over den neoliberale økonomiske politik. Nu skal hun regere et land, hvor 36 procent betegnes som fattige

Verdens største spansktalende land, Mexico, har fået sin første kvindelige præsident, Claudia Sheinbaum. Foto: Yuri Cortez/Ritzau Scanpix
Verdens største spansktalende land, Mexico, har fået sin første kvindelige præsident, Claudia Sheinbaum. Foto: Yuri Cortez/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

Som bare 24-årig førte den fysikstuderende Claudia Sheinbaum an i en strejke på Mexicos Autonome Universitet, UNAM. I lighed med resten af de studerende var hun dybt forarget over, at ledelsen ville indføre betaling for at indskrive sig på alle studier på Latinamerikas største universitet, og på et gammelt foto ser man Sheinbaum klatre op på taget af en bygning for at plante demonstranternes banner. Hun hæver armen, smiler bredt og råber triumferende.

Året var 1987. Nu, 37 år senere, har Sheinbaum netop vundet præsidentposten i Mexico som den første kvinde nogensinde og med næsten 60 procent af stemmerne, hvilket også er en rekord. Og ikke nok med det. Det parti, hun selv var med til at stifte – Morena – vandt desuden overborgmesterposten i Mexico By, et flertal i parlamentet og 23 ud af Mexicos 32 delstater. En triumf uden sidestykke, der med ét slag gør Morena og bevægelsens støttepartier til landets førende politiske kraft.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her