Anders Behring Breivik ønsker at blive prøveløsladt, men retssagen er udskudt, fordi den psykolog, der vurderer Breivik, har fundet sammen med statens advokat.
Breivik kræver prøveløsladelse, men et kærlighedsforhold gør, at han må vente
Anders Behring Breivik har flere retssager kørende samtidig. Her ses han, da han i januar i år ankom til en af dem, som blev gennemført i gymnastiksalen i det fængsel, hvor han afsoner. Foto: Cornelius Poppe/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen
Henter...
I Norge vækker terroristen og massemorderen Anders Behring Breivik atter opsigt. Men denne gang er det delvis uforskyldt.
I næste uge skulle der efter den oprindelige plan være påbegyndt en retssag i Ringerike-fængslet omkring 70 kilometer nordvest for Oslo, hvor Breivik afsoner. Her skulle en dommer tage stilling til et krav fra Breivik om at blive prøveløsladt.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.