Nu kan udlændinge hurtigere end hidtil blive tyske statsborgere. Hvis de vel at mærke opfylder de skærpede krav til at få det eftertragtede pas. Et af dem er, at man skal anerkende Israel.
For at blive tysker skal man nu sværge på aldrig at ville starte en angrebskrig
Kansler Olaf Scholz vil gerne lokke flere udlændinge til Tyskland, men man skal acceptere Israel for at få et tysk pas. Her er han fotograferet under et besøg i sidste uge hos det internationale politi, der står for sikkerheden under EM i fodbold.
Foto: Wolfgang Rattay/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen
Henter...
Det er blevet lettere at få fingre i et af verdens mest eftertragtede pas, et pas, som giver næsten grænseløs rejsefrihed. Det er rødbedefarvet som det danske, men har en ørn på forsiden. Den tyske ørn.
Mange af de omkring 11 millioner udlændinge, der lever i Tyskland, kan nu – i kraft af en lov, der netop er trådt i kraft – hurtigere blive tyske statsborgere.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.