Tirsdag begyndte USA’s nye handelskrig mod Kina, som foreløbig har lanceret fem modsvar. Det kan blive starten på en krise, som også kan ramme danske virksomheder.

Brændte Xi lige Trump af – eller var det omvendt? USA’s handelskrig med Kina er begyndt

Et ventet telefonopkald mellem præsidenterne Xi Jinping og Donald Trump blev aflyst tirsdag aften dansk tid. Dermed er handelskrigen mellem USA og Kina i gang. Foto: Jim Watson, Anthony Kwan/Ritzau Scanpix
Et ventet telefonopkald mellem præsidenterne Xi Jinping og Donald Trump blev aflyst tirsdag aften dansk tid. Dermed er handelskrigen mellem USA og Kina i gang. Foto: Jim Watson, Anthony Kwan/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

Hvilken statsleder, der brændte den anden af, ved vi ikke. Men tirsdag aften stod det klart, at et ventet telefonopkald mellem præsidenterne Donald Trump og Xi Jinping var blevet aflyst eller udskudt med kort varsel.

»Jeg har ikke travlt«, konstaterede Trump køligt, og dermed tyder det på, at USA’s handelskrig med Kina er i gang. Markedernes håb om, at parterne i sidste øjeblik ville enes om en timeout, som det lykkedes Canada og Mexico tidligere på ugen, synes for nu at være slukket.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her