Miljøaktivister og borgere kan næsten ikke tro på, at Chicagos berygtede flod endelig er blevet ren igen. Men i søndags blev et svømmearrangement gennemført i floden.

Et lille mirakel i Chicago: Nu er de lokale begyndt at svømme i den berygtede flod

For første gang i næsten hundrede år blev der 21. september gennemført et officielt svømmearrangement i Chicago River efter et langvarigt arbejde med at rense op efter årtiers industriforurening og kloakaffald.  Foto: Erin Schaff/Ritzau Scanpix
For første gang i næsten hundrede år blev der 21. september gennemført et officielt svømmearrangement i Chicago River efter et langvarigt arbejde med at rense op efter årtiers industriforurening og kloakaffald. Foto: Erin Schaff/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

Tidligt søndag morgen strømmede folk ned mod Chicago River for at overvære noget, der ikke var sket i næsten et århundrede:

Folk svømmede i floden.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her