Få avisen leveret hver lørdag for kun 99 kr.
Illustration: Mads D'Alterio Djervig. Originalfoto: Ritzau Scanpix, Unsplash

I en serie krigsvideoer forherliger Det Hvide Hus sine bombninger i Iran som var det sejre i videospil. Kardinal kalder det »sygt«.

Amerikansk ekspert om Trumps krigsvideoer: Fascismen viser sit ansigt, og det er helt bevidst

Illustration: Mads D'Alterio Djervig. Originalfoto: Ritzau Scanpix, Unsplash
Lyt til artiklenLæst op af Jesper Thobo-Carlsen
08:51

I weekenden brystede Donald Trump sig af at have »totalt smadret« de iranske olieinstallationer på øen Kharg og tilføjede over for NBC News, at »vi rammer den måske et par gange mere bare for sjov«.

Mandag truede han med at »tage Cuba i en eller anden form« og understregede, at »jeg kan gøre, lige hvad jeg vil, med det«.

Siden USA – ifølge mange eksperter ulovligt – sammen med Israel indledte et angreb på Iran 28. februar, har Det Hvide Hus fejret sine bombninger med en serie videoer.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
PodcastSe alle
Det føles forkert at hjælpe en enkelt pige og ikke alle de andre her i lejren. Men at bede om at få historien om Aisha og lov til at tage hendes billede og så bare gå videre, det er umuligt, fortæller Politikens journalist Bo Søndergaard. Sammen med fotograf Mads Nissen har Bo Søndergaard besøgt flygtningelejren Goz Salaam i Sudan, hvor 20-30.000 er på flugt fra tre års borgerkrig, der har ødelagt Sudan og gjort millioner af mennesker til flygtninge i deres eget land.

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her