Kampen om valgregler i en coronatid er allerede brudt ud mellem demokrater og republikanere, og den amerikanske professor i valglovgivning Richard L. Hasen advarer om, at virussen kan give Trump undskyldninger for at omstøde resultatet af præsidentvalget til november.

Valgprofessor i USA slår alarm: Sådan kan Trump bruge coronavirussen til at omstøde et præsidentvalg, hvis han taber

Coronakrisen giver Trump muligheder for at dreje et valg til sin fordel, påpeger valgprofessor. Foto: Alex Wong/Ritzau Scanpix
Coronakrisen giver Trump muligheder for at dreje et valg til sin fordel, påpeger valgprofessor. Foto: Alex Wong/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklenLæst op
15:01

Lad os prøve at tænke så langt frem som til november og forestille os et scenario for det amerikanske præsidentvalg:

Donald Trump er hårdt presset. De økonomiske eftervirkninger af coronakrisen hærger. Virussen er så meget under kontrol, at Trump ikke længere kan høste goodwill ved at fremstå som øverste leder for en nation i krig. Omvendt er der stadig nye, spredte epidemiudbrud, især i storbyerne, og myndighederne ser sig nødsaget til stadig at begrænse amerikanernes adfærd – også på valgdagen.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her