2 dage tilbage: Få Politiken Lyd i 6 mdr. for kun 99 kr.

Det var ventet, at Trump ville fyre sin forsvarsminister, der kritiserede ham for at fjerne demonstranter med vold. Men han blot kan være den første i rækken. »Guderne må hjælpe os«, siger den fyrede minister i et interview.

Nyhedsanalyse: Trump fyrer sin forsvarsminister: Det kan blive begyndelsen på kaotiske tilstande

Foto: Jonathan Ernst/Ritzau Scanpix
Foto: Jonathan Ernst/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

Noget af det sidste, Steve Bannon, Trumps tidligere kampagnechef og tætte rådgiver, sagde til mig i et interview natten før valget, var, at præsidenten, uanset om han vandt eller tabte, stod klar til at gå i gang med én ting.

Tænde for flammekasteren og gøre det, han blev kendt for på sit reality-show ’The Apprentice’: at fyre folk.

Vil du lytte med?

Politiken Lyd giver dig specifikt adgang til vores nye lyd-app, hvor du kan få adgang til eksklusive podcasts og udvalgte oplæste artikler, læst op af Politikens egne stemmer. Frem til 4. juni kan du få adgang til Politiken Lyd i seks måneder for 99 kr.

Få adgang til Politiken Lyd
Denne artikel kræver digital adgang. Køb abonnement på politiken.dk/shop. Allerede abonnent? Log ind
iPhone 17 Pro silver bottom left 1

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her