I Georgia, på sit første vælgermøde siden valget, blev præsident Trump ved med at nægte, han havde tabt. Det kan få vælgere i Georgias vigtige omvalg til Senatet til at blive hjemme.

Trump sviner republikaner til og tordner om valgfusk i første vælgermøde efter sit nederlag. Det kan gøre Bidens liv nemmere

Foto: Andrew Caballero-reynolds/Ritzau Scanpix
Foto: Andrew Caballero-reynolds/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

Jamie Hickox står i kø til at købe en omgang BBQ ribs, mens et gigantisk amerikansk flag rejser sig over scenen her i Valdosta i det sydlige Georgia, hvor præsident Trump skal tale til sit første vælgermøde siden præsidentvalget.

Den 49-årige Jamie Hickox, en lokal biografejer, har haft et hårdt år. Hendes biograf er ved at gå bankerot på grund af corona. Det samme er hendes restaurant. Men hvad værre er – meget værre – så forsøger kræfter flere steder fra at snyde hendes præsident Donald J. Trump fra sin valgsejr, siger hun.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her