En tidligere politibetjent, der var med til at anholde George Floyd i maj 2020, er fredag blevet idømt tre og et halvt års fængsel for sin rolle i den ubevæbnede, sorte mands død. Den tidligere betjent erklærede sig i oktober skyldig i anklagerne om, at han medvirkede til drab. Han fik straffen udmålt via et videolink til den fængselscelle i Ohio, hvor han befinder sig.
Den dømte var en af fire betjente, der blev kaldt til en forretning i Minneapolis i maj 2020. Her pågreb de George Floyd, som var mistænkt for at have betalt for en pakke cigaretter med en falsk 20-dollar seddel. I forvejen er betjenten blevet idømt tre års fængsel, fordi han ikke hjalp George Floyd, da kollegaen Derek Chauvin pressede sit knæ mod Floyds hals i ni minutter, hvilket førte til Floyds død.
Også en tredje betjen fik en dom på tre et halvt års fængsel, da retssagen sluttede tidligere i år. Ifølge dommene er de begge skyldige i at berøve Floyd hans borgerrettigheder og i ikke at komme ham til hjælp.
I februar blev Derek Chauvin idømt 20 år og 5 måneders fængsel for at have overtrådt Floyds rettigheder. Han var i forvejen idømt 22,5 års fængsel for drabet på Floyd.
Floyds død tiltrak sig stor opmærksomhed særligt i USA. I 2020 satte drabet gang i store demonstrationer under navnet Black Lives Matter. Demonstrationerne satte fokus på politivold og racemæssig ulighed i USA og spredte sig også til mange andre steder i verden.
ritzau
fortsæt med at læse




























