Stormen Boris hænger fast over landene i det centrale Europa, hvilket er helt normalt. Det er mængden af regn til gengæld ikke.

I det nye klima er de europæiske oversvømmelser meget langt fra det værste, vi kan forestille os

Donau er en af kun tre floder, som afvander hele det område i det centrale Europa, som er ramt af oversvømmelse.  Her er floden gået over sine bredder i den slovakiske hovedstad, Bratislava.  Foto: Tomas Benedikovic/Ritzau Scanpix
Donau er en af kun tre floder, som afvander hele det område i det centrale Europa, som er ramt af oversvømmelse. Her er floden gået over sine bredder i den slovakiske hovedstad, Bratislava. Foto: Tomas Benedikovic/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

Før det begyndte at styrtregne i rekordstore mængder, var det på kort tid blevet meget koldt i dele af det centrale Europa. I løbet af sommeren havde flere af landene lidt under langvarig hede, men omslaget kom med endnu større styrke, end vi mærkede her i Danmark i sidste uge.

Kold luft fra Arktis strømmede ned til Alperne, og i Tyskland og Østrig skulle man ikke længere end 1.000 meter op i bjergene for at finde sne og frost. Og da først nedbøren begyndte, lagde sneen sig i ufremkommelige driver.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her