TotalEnergies overtager aktiemajoriteten i havvindmølleprojekterne Jammerland Bugt og Lillebælt Syd.

Energiselskab køber sig ind i to danske havvindprojekter

Lyt til artiklen

Der er sket ændringer i ejerforholdene i to danske havvindprojekter, der endnu ikke er bygget.

Det er franske TotalEnergies, der har købt aktiemajoriteten i havvindparkerne Lillebælt Syd og Jammerland Bugt. Der er tale om henholdsvis 72,2 og 85 procent af aktierne i selskaberne bag parkerne.

Sælger er udviklerselskabet European Energy og forsyningsselskabet Sonfor, der er medejer af Lillebælt Syd. Begge sælgere beholder en minoritetsandel.

»Både Kalundborg- og Sønderborg-området er under hastig industriel udvikling, og vi forventer, at behovet for grøn strøm vil stige markant i årene fremover«.

»Vi ser frem til at udvikle gode relationer med lokalsamfundene«, siger Martin Rune Pedersen, direktør for TotalEnergies Danmark.

De to parker er planlagt til at gå i drift i år 2029. Projekterne har begge været mere end ti års undervejs, men har først for nylig fået grønt lys fra myndighederne.

De kommer tilsammen til at producere elektricitet svarende til forbruget fra 400.000 husstande.

TotalEnergies er herhjemme mest kendt for at drive Tyra-feltet, som har været gennem en større renovering og snart forventes at være i normal drift igen.

Selskabet vil til den tid stå for udvindingen af mere end 80 procent af den olie og 90 procent af den gas, der produceres i Danmark.

TotalEnergies er dog også involveret i en hele del havvindprojekter i Europa, Sydkorea, Taiwan og USA.

ritzau

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her