Ørsted og andre store energiselskaber har de amerikanske domstole med sig i kampen for at få lov til at fuldføre nærmest færdige havvindmøller i USA. Men præsidenten har erklæret dem fortsat krig.

Trump beroliger oliebosserne: »Mit mål er, at der ikke bliver bygget en eneste vindmølle« 

Før Donald Trump blev USA's præsident, sagsøgte han forgæves de skotske myndigheder for at forhindre opførelsen af vindmøller ved hans golfbane i Aberdeen. Ifølge kritikerne er det herfra, at hans had mod alle former for vindenergi stammer.   Foto: Brendan Smialowski/Ritzau Scanpix
Før Donald Trump blev USA's præsident, sagsøgte han forgæves de skotske myndigheder for at forhindre opførelsen af vindmøller ved hans golfbane i Aberdeen. Ifølge kritikerne er det herfra, at hans had mod alle former for vindenergi stammer. Foto: Brendan Smialowski/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

Hvis man gerne vil vide, hvor dybt Donald Trumps had til havvindmøller stikker, er hans tv-transmitterede møde for nylig med amerikanske oliedirektører et godt sted at begynde.

Efter at USA tidligere på måneden slog til mod Venezuela, inviterede præsidenten en række topchefer fra de store selskaber til en samtale i Det Hvide Hus, hvor han redegjorde for potentialet i at investere i nogle af verdens største oliereserver. Fremtiden tilhører det sorte guld, må man forstå.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her