Få avisen i weekenden og fuld digital adgang for 199 kr./md. i op til 6 måneder.

Tidligere optrådte iltsvindet først i sensommeren, men allerede i juni var der flere steder i fjordene så lidt ilt, at alt liv er flygtet eller slået ihjel.

Iltsvind hærger igen danske fjorde: »For ti år siden havde vi kaldt det en katastrofe. Nu er det den nye normal«

Lyt til artiklen

Dele af de danske fjorde og indre farvande lider allerede nu under så kraftige iltsvind, at alt dyreliv på bunden er udryddet.

Målinger fra blandt andet bunden af Mariager Fjord, Flensborg Fjord, det sydlige Lillebælt og dele af Limfjorden viser, at der stort set ikke er noget ilt tilbage i vandet. Andre steder, blandt andet Bælthavet og dele af Østersøen, er ramt af moderat iltsvind, som får fisk til at flygte, men ikke nødvendigvis slår alle dyr ihjel.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her