På et stort klimamøde i Bonn sveder de delegerede både af varme og af frustration. En hedebølge over Europa kædes sammen med klimaforandringer, men indenfor blokerer olielande for fremskridt.

Sydeuropa lider under varmen, mens saudier igen blokerer for klimaaftaler

Folk bliver afkølet i de små springvand i  Andre Citroen-parken i Paris.
   Foto: Charles Platiau/Ritzau Scanpix
Folk bliver afkølet i de små springvand i Andre Citroen-parken i Paris. Foto: Charles Platiau/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

I Frankrig har regeringen udsat skolernes afgangseksamen denne uge på grund af varmen. I Tyskland har brandvæsenet taget helikoptere i brug for at bekæmpe skovbrande. I Østrig bruger dyrepasserne vandslanger for at nedkøle orangutangerne i Wiens zoologiske have.

Og det er kun begyndelsen. En hedebølge, der skyldes varme luftmasser fra det afrikanske kontinent, ventes først at kulminere torsdag og fredag med temperaturer tæt på flere landes absolutte varmerekorder på omkring de 40 grader. I Danmark ventes temperaturer på over 30 grader onsdag.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her