’Kvinder skaber rum’ er ikke bare den rette udstilling til tiden, den er også solidt oplysende og forrygende forløst.

5 hjerter: Den udstilling er ramt så rent, som man kun kan drømme om

Helen og Hard, model af pavillon til Marina abramovic Foto: Laura Stamer
Helen og Hard, model af pavillon til Marina abramovic Foto: Laura Stamer
Lyt til artiklen

Kvinder skaber rum’ er den bedste udstilling, jeg mindes at have set i Dansk Arkitektur Center. Sjældent har en udstilling været mere til tiden, substantiel og overbevisende installeret.

Det er ikke ensbetydende med, at det er en lydefri oplevelse. Udstillingsarkitekterne har stadig skullet bokse med det store panoptiske udstillingsrum i midten af Blox-bygningen. Og det er endnu ikke lykkedes nogen at give et knockout til den store synsmaskine, der med sin diffuse energi, åbninger, skilte og kig til højre og venstre sluger opmærksomhed fra det udstillede. Men ’Kvinder skaber rum’ kommer tæt på. Og så godt som alt andet lykkes i den flot kuraterede udstilling.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her