Skoler kan søge midler til instrumenter, og Phillip Faber står i spidsen for et hold af stjerner, der skal ud at inspirere eleverne. Men musiklærernes forening forudser et problem.
Minister hyrer Phillip Faber og kaster 10 millioner efter morgensang i skolerne. Der er bare ét problem
Under coronanedlukningen var Phillip Faber vært på DR-programmet 'Morgensang med Phillip Faber'. Nu skal han være med til at styrke morgensangen i folkeskolen. Foto: Mads Nissen
Lyt til artiklen
Henter...
De danske skoler får nu 10 millioner kroner til at gøre morgensang til en fast del af skoledagen, og den kendte komponist og tv-vært Phillip Faber skal stå i spidsen for projektet.
Det er kulturminister Jakob Engel-Schmidt (M), der lancerer den nye ’morgensangsmission’, hvor alle landets folkeskoler og frie grundskoler kan søge en del af millionerne til at styrke rammerne for fællessang.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.