Engang var det faktisk positivt at være ’underlig’ eller ’mærkelig’, skriver sprogforskeren Marianne Rathje i denne klumme. Ordet har dog ændret betydning og bliver nu brugt som et slagkraftigt våben i præsidentvalgkampen i USA.

Sprogforskeren: Kan hun virkelig ikke finde på noget bedre at kalde Trump?

Når Kamala Harris kalder Donald Trump for 'weird' – som betyder mærkelig – har det karakter af en observation, men i virkeligheden er der tale om en fornærmelse. Foto: Joe Raedle/Ritzau Scanpix
Når Kamala Harris kalder Donald Trump for 'weird' – som betyder mærkelig – har det karakter af en observation, men i virkeligheden er der tale om en fornærmelse. Foto: Joe Raedle/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

De danske medier følger flittigt det kommende præsidentvalg i USA. Biden er væk, Kamala Harris og J.D. Vance er inde, og nu også Tim Walz. Seneste nyt er, som DR skriver på sit nyhedssite: »Demokraterne har fundet et ord, der muligvis kan slå Trump«.

Walz har nemlig startet en trend, der går ud på at kalde Trump og Vance ’weird’. Det ord bliver i nogle danske medier oversat til underlig, i andre til mærkelig, og Ordbogen.com oversætter da netop også weird til disse to ord foruden ejendommelig, mystisk og mærkværdig.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her