Støtteindsamling til ofrene for oversvømmelserne i Valencia er blandt de 11 arrangementer, som København har afvist at stille lokaler til rådighed for. Kommunen får hård kritik fra kulturhuse og eksperter.
Juraprofessor:Københavns Kommune agerer »bizart«
Støtteindsamling til ofrene for oversvømmelserne i Valencia er blandt de 11 arrangementer, som København har afvist at stille lokaler til rådighed for. Kommunen får hård kritik fra kulturhuse og eksperter.
Juraprofessor:Københavns Kommune agerer »bizart«
Beboerhuset på Christianshavn var tidligere centrum for freds og støttearrangementer. Ikke mindst efter krigen i Gaza brød ud. Det tør de ikke længere lægge lokaler til. Foto: Jakob Carlsen/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen
Henter...
Normalt bliver der holdt masser af støttearrangementer i Christianshavns Beboerhus.
Men siden Københavns Kommune sendte et brev om, at kulturhuse ikke må støtte udenrigspolitiske tilkendegivelser, har Christianshavns Beboerhus sagt nej til freds- og støttearrangementer for Palæstina.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
De fleste tager deres fødder for givet. »Foden er så undervurderet. Men de fleste er nærmest ligeglade med deres fødder, indtil de får ondt i dem«, fortæller fysioterapeut Medde Lykke Vognsen. »Jeg ser mennesker i alle aldre. Børnehavebørn, der ikke vil gå tur, teenagere, der har opgivet at være på idrætsefterskolen, frustrerede løbere, seniorer, der ikke kan stå op og gå på toilettet om natten uden at tage sko på, fordi det gør ondt at gå de få meter på bare fødder«. Derfor ønsker hun sig en fodrevolution. Vi skal tage vores fødder alvorligt, vi skal træne dem.