Jakob Engel-Schmidt afviser, at DR skulle have en politisk slagside. Han vil nu have sagen undersøgt som del af det kommende medieforlig.
Kritikken fyger afsted mod DR. Nu vil kulturministeren have undersøgt anklagerne
Kulturministeren forsvarede onsdag DR, der bliver kritiseret af højrefløjen i dansk politik for at have en slagside mod venstre. Foto: Jens Dresling
Lyt til artiklen
Henter...
Kritikken fyger i øjeblikket af sted mod DR fra den politiske højrefløj, som mener, at DR er påvirket af en politisk venstredrejning, der sår tvivl om det statsejede mediehus’ troværdighed.
De anklager vil kulturminister Jakob Engel-Schmidt (M) nu have undersøgt som en del af det kommende medieforlig for at afklare, om DR har en politisk slagside.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Politikens videnskabsredaktør Lasse Foghsgaard har i et 35 grader varmt klimakammer testet, hvad der sker med kroppen i forbindelse med en hedebølge. Det vil også ske for dig under en ny hedebølge i Danmark eller i sydens ekstreme varme. Men er kvinder og mænd lige udfordrede af ekstrem varme?