Efter syv år på en af nordisk kunstlivs fornemste poster – direktørstolen på Moderna Museet i Stockholm – har danske Gitte Ørskou dannet sig et indtryk af, hvad dansk og svensk kunstliv hver især er gode og mindre gode til. Og hvad forskellene er på danskere og svenskere i det hele taget. Det fortæller hun om, inden hun siger hej då og rejser hjem.
Da danske Gitte Ørskou blev udpeget som direktør for Moderna Museet for syv år siden, spurgte svenske medier: Gitte hvem? Nu tjekker hun ud, og ingen spørger mere. Foto: Peter Maunsbach
Nogle gange kan selv små hverdagsting fortælle en større historie. Det mærkede Gitte Ørskou, kort efter at hun satte sig i direktørstolen på Moderna Museet i Stockholm.
»Jeg husker første gang, jeg tog min madpakke med på Moderna og spiste den i et af vores personalerum. Jamen, de kiggede virkelig underligt på mig. Det havde de ikke prøvet før«, husker hun.