’El Tigre’ eller ’Silverfox’? - det er altså bare Kurt Thyboe

Passion. Kurt Thyboe har et langt og broget cv, men boksningen har altid været hans store interesse. Her er han i færd med et interview med Brian Nielsen i K.B. Hallen. Arkivfoto.
Passion. Kurt Thyboe har et langt og broget cv, men boksningen har altid været hans store interesse. Her er han i færd med et interview med Brian Nielsen i K.B. Hallen. Arkivfoto.
Lyt til artiklen

Jeg kan ikke tillade mig at skrive, at jeg kender Kurt Thyboe. Alligevel sidder jeg tilbage med en fornemmelse af, at Thyboe og jeg er venner. En mailveksling, der strakte sig over en måneds tid. En eftermiddag på et brasserie. Og så højdepunktet – Kurt ’The Storyteller’ Thyboe, der træder ind i på scenen foran 200 mennesker til Politikens julefrokost i 2008. Det var stort. Kæmpestort, at møde en mand, der er omgærdet af både fascinerende og skræmmende mytiske historier fra et langt liv i journalistik. Her var han endelig – ham med historierne om Muhammed Ali, Mike Tyson og de andre store boksestjerner.

Reddede Aller fra konkurs
Manden, der har fået hele min generation til at omtale boksere som »fiiiiightere«.

Manden, der i ti år sad i spidsen for Ugens Rapport og efter eget udsagn var med til at redde Aller-koncernen fra en konkurs, da han bankede oplaget op på 250.000 om ugen og dermed lå i direkte konkurrence med Familie Journalen om at være det mest solgte ugeblad i Danmark.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her