Ugers retsmøder er forbi. Advokaterne, vidnerne og forfatterne har talt. Nu er det op til dommeren at tage stilling til om Dan Brown - manden bag superbestselleren 'Da Vinci Mysteriet' - har ladet sig inspirere lige vel rigeligt af forfatterne Michael Baigents og Richard Leighs bog 'Helligt blod, hellig gral'. 'Da Vinci Mysteriet' er blevet solgt i mere end 40 millioner eksemplarer verden over. Men bogen er et plagiat, hævder de to forfattere. Browns hustru indblandes Begge bøger bygger på den påstand, at Jesus fik et barn sammen med Maria Magdalene. Og at hun flygtede til Frankrig, og at der findes en efterkommer af Jesus den dag i dag. »Siden de læste 'Da Vinci Mysteriet' har de været overbevist om, at Dan Brown kopierede deres arbejde - 'Helligt blod, hellig gral'«, forklarede Michael Baigent og Richard Leighs advokat Jonathan Rayner James ifølge Reuters i sin afsluttende bemærkning til sagen. Han har også forsøgt at trække Dan Browns hustru Blythe Brown ind i sagen. Hun har virket som researcher på bogen. Michael Baigent og Richard Leigh hævder, at Blythe Brown må have refereret fra 'Helligt blod, hellig gral' inden Dan Brown skrev sin synopsis. »Han og/eller Blythe har bevidst brugt 'Helligt blod, hellig gral' for at spare den tid og indsats, som selvstændig research ville have krævet«, sagde Jonathan Rayner James. Afgørelse kan trække ud Dan Brown har afgivet forklaring i retten over tre dage. Her fastholdt han, at hverken han selv eller hans kone havde brugt bogen, da de skrev synopsis til 'Da Vinci Mysteriet'. Der kan gå flere uger, før dommer Peter Smith når frem til en afgørelse.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuMest læste
-
Endelig afgørelse i sagen om Anne Linnets private have på havnefronten
-
Republikansk profil: »Tabet vil trække spor længe – måske et helt årti frem«
-
Chef: »Der er altså mennesker, som ikke længere lærer at gøre det her. Det bliver et problem for samfundet snart«
-
Kl. 4 kalder CNN nattens hidtil største chok: Sådan gik valget time for time
-
Anmelder: Det er måske den bedste chokoladekage, jeg har fået i København
-
Under overfladen er det gået endnu mere galt for republikanerne i Texas
1
2
3
4
5
6
SS-bødlens barnebarn sidder i den by, hvor han var bøddel, og læser bogen om tyskernes fortrængning
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.