Sangeren Robbie Williams slutter sig til en række berømte pop- og rocksangere, der siger ja til et nyt Band Aid-projekt, rapporterer BBC. Kunstnerne vil genindspille det gamle julehit 'Do They Know It's Christmas' fra 1984, da datidens berømtheder, herunder Duran Duran og U2, gik i studiet for at indspille en sang, der skulle hjælpe sultne i Etiopien. Det nye projekt bliver Band Aid 3. Band Aid 2 var i 1989, da bl.a. Kylie Minoque og Cliff Richard var med til at indspille julehittet for at hjælpe sultne. Planen er, at den nye udgave skal indspilles i november og sendes i handlen i begyndelsen af december. Også Noel Gallagher, the Darkness og Travis vil lægge stemmer til den nye udgave.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Politikens USA-korrespondent: Grønlandsaftale ligner en blød landing
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Trump: USA får »permanent kontrol over sikkerheden« i Grønland med ny aftale
-
Prinsesse Dianas bror forsvarer Charles-påstand: Jeg siger sandheden
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce