Debatten om P3's mere eller mindre varierede sangudvalg dukker jævnligt op i medierne. Politiken har fået adgang til DRs spillelister, og på baggrund af de helt præcist 631.639 numre, der er blevet spillet på kanalen siden maj 2010, kaster vi nu lidt fakta ind i debatten.
Når man gennemgår spillelisterne, finder man for det første, at det er en lille eksklusiv skare af kunstnere, der er meget populære år efter år. Man kunne kalde dem 'kongerne af P3'.
NYHED
Mere end halvdelen af alle numre, der spilles på P3, kommer fra den samme gruppe af de 100 mest spillede kunstnere. Dette gælder både for hele døgnet, og for når lyttertallet er højest i radioens primetime. (Se hvem de populære kunstnere er i bunden af artiklen)
