Krimiforfatter viser det danske sind med socialrealisme og mord

Skæbne. Lars Kjædegaard er thrillerforfatter. Han blev født i Nordjylland i 1955 og har boet i Helsingør i næsten hele sit liv.
Skæbne. Lars Kjædegaard er thrillerforfatter. Han blev født i Nordjylland i 1955 og har boet i Helsingør i næsten hele sit liv.
Lyt til artiklen

Da Anita Hvid efter med succes at have efterforsket to drab, der forekommer lige så grundløse, som de er brutale, går ned og må til psykolog, sker det uden skrig og skrål, uden blå blink og overdramatiseret tv-serie-æstetik. Næh, hun begynder bare at græde uden at kunne stoppe, da chefen kalder hende til sig og beordrer hende til at »vende det hele med nogen«.

Det gør hun så. Med Mia Norling, der er tilknyttet politiet som psykolog og sammen med sin mand, en afskediget gymnasielærer, har skiftet en luksuslejlighed på Østerbro ud med nordsjællandsk bondeidyl. Men efter bare én – vellykket – konsultation forsvinder psykologen uden videre. Nogenlunde samtidig findes en racistisk byrådspolitiker myrdet i lokalområdet.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her