Hvorfor hedder den storhittende norske ungdomsserie ’Skam’ det, den hedder?
Jo. Det gør den, fordi seriens manuskriptforfatter og instruktør Julie Andem ikke kunne finde på et navn. Uanset hvad hun og hendes folk foreslog, var det galt. Derfor gav de op og lod de teenagere, der er målgruppen for serien, bestemme selv.
Da der var audition på serien, hvor 1.200 unge nordmænd skulle prøvefilmes til rollerne som Eva, Noora, William, Jonas og alle de andre gymnasieelever fra Hartvig Nissens videregående skole i Oslo, blev der derfor smækket en seddel op i venteværelset, hvor de unge kunne skrive deres forslag.
»Vi kogte det ned til ti navne – og de sidste på auditionen fik lov til at stemme. ’Skam’ vandt, men den kunne lige så godt være kommet til at hedde noget andet«, er Julie Andem citeret for at sige på NRK.no i maj.
Der skete en fejl, prøv igen senere
Der skete en fejl, prøv igen senere eller søg hjælp via vores kundecenter
Deltag i debatten nu
Det koster kun 1 kr. at få fuld adgang til Politiken, hvor du kan læse artikler, lytte til podcasts og løse krydsord.
Læs mereEr du under 30 år og udeboende? Få halv pris her
Allerede abonnent? Log ind her