Nobelprisen i kemi blev onsdag tildelt amerikanerne Peter Agre og Roderick MacKinnon. Nobelpriskomitéen fremhæver duoens arbejde om kanaler i cellemembraner. Deres arbejde er 'af stor vigtighed for vores forståelse af mange sygdomme', hedder det i pressemeddelelsen fra priskomitéen. »Deres forskning har klargjort, hvorledes salte og vand transporteres ud og ind af celler i kroppen«, hedder det. Nobelprisen til de to forskere er ud over æren 10 millioner svenske kr. - til deling. Æresdoktor i Århus Der blev serveret kransekage og champagne på Vand og Salt Centret på Aarhus Universitet. Peter Agre er netop blevet udnævnt til æresdoktor ved Aarhus Universitet, og han har samarbejdet med Vand og Salt Centret siden 1991. »Vi føler lidt, at Nobelprisen også tilfalder os. Det er soleklart, at Peter Agre skulle have Nobelprisen for sin opdagelse, men Agre og Vand og Salt Centret har haft et mangeårigt samarbejde, og Centret har deltaget i udviklingen af forskningsområdet. Derfor er vi glade for og stolte af, at netop vores forskningsområde har fået Nobelprisen«, siger Søren Nielsen, der er professor og centerleder af Vand og Salt Centret på Aarhus Universitet. Søren Nielsen forventer nu, at Nobelprisen vil give øget interesse for både forskningsområdet og Aarhus Universitet.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Mississippi er helt uforberedt på super tæt afstemning - har ingen lov om genoptælling
-
Vennen tastede falske navne ind i telefonen. Så Rasmus ikke skulle opdage løgnen
-
Endelig afgørelse i sagen om Anne Linnets private have på havnefronten
-
Verden gør klogt i at forberede sig på hævn
-
Verdenskendt dirigent er død: Mobningen i København blev forvandlet til ren kærlighed
-
Donald Trump tager hatten af for flertallet – og forbereder sig på at bruge sit stærkeste våben
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.