0
Læs nu

Du har ingen ulæste gemte artikler

Hvis du ser en artikel, du gerne vil læse lidt senere, kan du klikke på dette ikon
Så bliver artiklen føjet til dine gemte artikler, som du altid kan finde her, så du kan læse videre hvor du vil og når du vil.

Næste:
Næste:
Artiklen er gemt Du har ulæste artikler blandt dine gemte artikler

Tyskernes tålmodighed med Facebook er ved at slippe op

Frygten for en gentagelse af historien har bragt tyskerne i front i kampen mod kriminelt indhold på Facebook. Problemet er bare, at ingen ved, hvordan man håndhæver nationale love på globale sociale medier.

FOR ABONNENTER

Angela Merkel læner sig en anelse ind over bordet i sin cremefarvede blazer. Og hvisker noget til sin bordherre, Facebooks Mark Zuckerberg.

Hvilket gør topchefen perpleks. Måske bekymret. Han stirrer i hvert fald på den tyske kansler. Bleg i ansigtet.

Billeder af mødet mellem de to magtfulde ledere gik verden rundt i slutningen af 2015. Ikke fordi det i sig selv var et usædvanligt møde, men fordi den korte samtale, der udspiller sig på billederne, blev optaget af en mikrofon og afsløret for resten af verden efterfølgende.

»Arbejder du på det«, spørger kansleren angiveligt Facebooks grundlægger, mens de sidder der og kigger på hinanden ved et arrangement i FN.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu

Annonce