Det tyske højrenationale parti Alternative für Deutschland (AfD), som strøg ind i Forbundsdagen som det tredjestørste parti ved valget i søndags, ser med nye øjne på Hitler-tiden fra 1933 til 1945. På den tyske værnemagt. Og på mordet på Europas jøder, altså på holocaust. Flere af partiets nyvalgte spidser har på forhånd erklæret det, de betegner som ’den tyske skyldkultur’, for »et afsluttet kapitel«.
Den 75-årige Alexander Gauland, en af AfD’s to kommende parlamentariske ledere, vil ikke længere høre kritik for de 12 Hitler-år.
»Vi har ret til at tilbageerobre ikke bare vores land, men også vores fortid«, siger Gauland.
Denne ’tilbageerobring’ minder om motivet til de uroligheder, der kostede en ung kvinde livet i Charlottesville, Virginia, i sidste måned. I det amerikanske Syden har mange hvide endnu ikke tilgivet de amerikanske nordstater, at de med deres sejr i 1865 afgjorde spørgsmålet om fortsat slaveri i USA. De mindes stadig deres ydmygede og slagne generaler og har mere end 150 år efter den amerikanske borgerkrig mere medlidenhed med sig selv end med de mennesker, der dengang blev ofre for en af historiens store skændselsgerninger.
