Træt af samfundet? Tag en blanket og meld dig ud

Udstillingens  første værk er Jes Brinchs ’Udmeldelse af samfundet’. En formular til dem, der har fået nok af offentlige institutioner og deres krav til borgererne.  Foto: Jes Brinch Foto: Jes Brinch
Udstillingens første værk er Jes Brinchs ’Udmeldelse af samfundet’. En formular til dem, der har fået nok af offentlige institutioner og deres krav til borgererne. Foto: Jes Brinch Foto: Jes Brinch
Lyt til artiklen

Kunne man ikke bare blive meldt ud af samfundet? Få anmassende offentlige instanser til at holde sig væk bare et års tid eller to med deres skatteforhold, skolevalg, boligsager, børnevacciner, pensionssager, eller hvad man nu heller ikke kan gennemskue, hvis man har ondt i livet og har fået nok.

Faktisk findes udmeldelsesblanketten. Lige nu ligger den i Aarhus. Klar til at blive udfyldt.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
Fylder engelske ord for meget i dansk?

Christian synes, at »det ville være über fedt, hvis TV2 lod ’news’ hedde ’Nyheder’«. Jörg skriver, at sprog »ikke kan styres«, mens Jens Oluf mener, at mange mennesker og især de unge »dybest set er ligeglade«. Hvad mener du?

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her