Den russiske stjernekunstner Anton Vidokle genopliver den gådefulde russiske kosmisme med sine tre film, som for tiden kan ses på Gentofte Hovedbibliotek i Hellerup. Det er klogt og virkelig fedt, når fortidens vilde tankeeksperimenter sætter et spejl op mod vores samtids kamp – ikke for evigt liv, men for overlevelse.
5 hjerter:Russisk superkunstner viser vej til det evige liv ... på et bibliotek i Gentofte
Den egyptiske mumie er et billede på genopstandelsen og det evige liv i Anton Vidokles film om den russiske kosmisme. Foto: Anton Vidokle, videostill fra 'This is Cosmos'
Lyt til artiklen
Henter...
Et bibliotek er i sig selv et lille utopisk univers, og Gentofte Hovedbibliotek i Hellerup er en utopi i anden potens.
Her insisterer man på, at der blandt bøger, magasiner, lektiecafeer og almindelig café også er plads til kunsthallen Tranen, og at visning af samtidskunst fra de øverste internationale hylder er meningsfuldt for de borgere, som kommer på biblioteket. Jo mere jeg tænker over det, jo mere mirakuløst fremstår det.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.