Det er fysisk nærværende og overraskende let at høre Christian Winther Christensens originale hverdagsmusik på et nyt portrætalbum.

Det kværner, snurrer, pibler, banker og dunker på dansk avantgardekomponists nærværende album

Christian Winther Christensen har tidligere været medlem af gruppen Dygong, der ikke mindst var kendt for sine happenings og visuelle eksperimenter. Foto: Mette Kramer Kristensen
Christian Winther Christensen har tidligere været medlem af gruppen Dygong, der ikke mindst var kendt for sine happenings og visuelle eksperimenter. Foto: Mette Kramer Kristensen
Lyt til artiklen

Det lyder som en håndværker, der laver sekvenser af lyde ved sin høvlebænk. Noget kværner, noget snurrer, noget blæser, noget pibler, noget banker.

Alt sat sammen i et rytmisk forløb, der gentager sig nogle gange. Og så begynder et nyt. De saver, pudser, suger, puster, dunker, stryger og plukker minutiøst løs i et væk i værket ’Almost in G’ på ensemblet Scenatets nye album med samme titel. Med Christian Winther Christensens musik er vi i et grænseland mellem lyde, der er der for deres egen skyld – fordi de bare lyder godt – og så klange sat sammen til musikalske, pulserende rytmiske forløb, der fortæller historier med rå kraft.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
PodcastSe alle
Selv om vi ofte hører, at dialekter er under pres, er der stadig mange sproglige træk, der afslører, hvor man kommer fra. I podcasten ‘Bjørnetjenesten’ kan du ikke bare høre om, hvordan man kan spotte en aalborggenser - men også hvordan man kan høre, om et menneske drømmer om at flytte væk fra deres fødeegn. Uden at vedkommende selv nødvendigvis er klar over det.⁠

Af Sarah Wind Christiansen, Søren Korsholm og Ida Bille Winkel

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her