Der bliver ofte byttet om på akkusativ og nominativ, bl.a. i reality-tv og i konfirmationstaler, skriver Marianne Rathje i ugens sprogklumme.

»Jeg er lidt trist efter samtalen mellem Mikkel og jeg«: Realitydeltagere laver en udbredt sproglig fejl

»Jeg er lidt trist efter samtalen mellem Mikkel og jeg«, lød det fra Amanda Mogensen i et afsnit af 'Ex on the Beach 2'. På billedet har hun dog tilsyneladende igen fundet melodien med flirten Mikkel Søndergaard, som hun blev kærester med i Mauritius-villaen.   Foto: Mogens Flindt
»Jeg er lidt trist efter samtalen mellem Mikkel og jeg«, lød det fra Amanda Mogensen i et afsnit af 'Ex on the Beach 2'. På billedet har hun dog tilsyneladende igen fundet melodien med flirten Mikkel Søndergaard, som hun blev kærester med i Mauritius-villaen. Foto: Mogens Flindt
Lyt til artiklen

I denne konfirmationstid er du måske stødt på fædre, der stolt har sagt disse ord i talen til det lille pus, som endelig er trådt ind i de voksnes rækker:

»Det er også en stor dag for mor og jeg«.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her