Indspilningerne af en spillefilm om Sveriges største fodboldspiller begynder næste år.

Blågul jubel: 'Jeg er Zlatan' fik tusindvis af drenge til at læse. Nu bliver megasuccesen til en film


Zlatan Ibrahimovic efter en scoring for Manchester United i 2017.
Zlatan Ibrahimovic efter en scoring for Manchester United i 2017.
Lyt til artiklen

Da ’Jag är Zlatan’ - biografien om Sveriges største fodboldidol nogensinde - udkom i 2011 solgte den på en måned 415.000 eksemplarer i Sverige.

Drenge, der aldrig havde brudt sig om bøger, kastede sig glubsk over fortællingen om, hvordan indvandrerdrengen Zlatans Ibrahimovic arbejdede sig op fra ghettoen i Rosengården i Malmø til den absolutte top i europæisk fodbold. Biografien er oversat til mere end 30 sprog, og udkom i 2012 i Danmark, hvor den også blev en bestseller.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her