En opsynsmand fik i mellemkrigsårene ansvaret for 200 af van Goghs malerier, viser ny forskning. Resultatet af hans arbejde kaldes »chokerende« af van Gogh-ekspert, men to andre eksperter, der har indgående kendskab til Traas’ arbejde, siger, at det slet ikke var usædvanligt i datiden.

Sådan mistede Van Goghs solsikker deres citrongule farve: Ung opsynsmand skadede berømte malerier med acetone og eddikesyre


Tidligere i år måtte konservatorerne på Van Gogh Museet i Amsterdam opgive at bringe farverne i det berømte solsikkemaleri tættere på de oprindelige på grund af Jan Cornelis Traas' restaureringer.
   Foto: Van Gogh Museum Amsterdam
Tidligere i år måtte konservatorerne på Van Gogh Museet i Amsterdam opgive at bringe farverne i det berømte solsikkemaleri tættere på de oprindelige på grund af Jan Cornelis Traas' restaureringer. Foto: Van Gogh Museum Amsterdam
Lyt til artiklen

De fleste af os vil sikkert udbryde: »Van Gogh!« ved synet af kunstnerens oliemaleri af vasen med solsikker fra 1889. Van Gogh ville muligvis tage sig til hovedet over samme syn.

Den citrongule farve, som blomsterne oprindeligt var malet med, er med tiden blev orange, brunlig og grønlig. Og indtil nu har vi hørt, at synderen er lys.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her