Metroens seneste udvidelse er blevet festligt modtaget. Undervejs har hele metroprojektet haft en mediedækning, der i perioder bestod af primitiv nedrakning og skrækscenarier. Ekstra Bladet tager prisen for den værste del, skriver Jacob Mollerup i denne kommentar.

Mediedækning af metroprojektet har været præget af nedrakning og skrækscenarier - især fra Ekstra Bladet

Det er vigtigt for samfundet, at offentlige anlægsprojekter kan vurderes og diskuteres på en ordentlig måde i medierne. Foto: Jacob Ehrbahn
Det er vigtigt for samfundet, at offentlige anlægsprojekter kan vurderes og diskuteres på en ordentlig måde i medierne. Foto: Jacob Ehrbahn
Lyt til artiklen

Er du utallige gange sluppet helskindet fra en tur med metroen, er det ifølge Ekstra Bladet rent held.

Bladet forsøgte i 2006 at advare dig mod farerne i metroen, der på det tidspunkt på de første strækninger havde været i drift siden 2002. Oprindelig havde bladet advaret mod førerløse tog, men da de havde kørt i nogle år, kom en ny offensiv. Den kulminerede 1. august 2006 med en leder på side 2 og reportage på siderne 6, 7, 8, 9 og 10.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her