Weinstein-sagen viser, hvor kompliceret det er, når en kvinde anklager en mand for voldtægt: Hvorfor kan det dog ikke bare være en psykopat, der hiver kvinden ind i en busk?
De komplicerede voldtægtssager forvirrer os. Seks kvinder vidner i disse uger mod filmproducenten Harvey Weinstein. Han krænkede os seksuelt, siger de. Men hvorfor valgte flere af dem så at mødes med ham igen? Sagen viser ifølge eksperter, hvor svært det er at sætte to streger under resultatet i en voldtægtsdom.
Weinstein-sagen viser, hvor kompliceret det er, når en kvinde anklager en mand for voldtægt:Hvorfor kan det dog ikke bare være en psykopat, der hiver kvinden ind i en busk?
Den tidligere produktionsassistent Miriam Haley vidnede i denne uge mod Harvey Weinstein. »Jeg sagde: »Nej, nej«, og da begyndte jeg at indse, hvad der faktisk foregik«, sagde hun grædende. »Jeg blev voldtaget«. Filmproducenten benægter historien. Her ses Haley på vej til retten.
Foto: Gabriela Bhaskar/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen
Henter...
En kvinde siger, at en mand inviterede hende til et møde. Da hun mødte op, voldtog han hende. Manden bekræfter, at de havde samleje. Men, siger han, det havde hun jo lyst til. Hvem tror du på?
Det skal nævningene i Harvey Weinstein-sagen tage stilling til. Filmproducenten er tiltalt for at have begået seksuelt overgreb på og voldtage tidligere skuespiller Jessica Mann i 2013 og tidligere produktionsassistent Miriam Haley i 2006. Begge episoder ligner den, jeg lige har beskrevet. Weinstein nægter sig skyldig.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
De fleste tager deres fødder for givet. »Foden er så undervurderet. Men de fleste er nærmest ligeglade med deres fødder, indtil de får ondt i dem«, fortæller fysioterapeut Medde Lykke Vognsen. »Jeg ser mennesker i alle aldre. Børnehavebørn, der ikke vil gå tur, teenagere, der har opgivet at være på idrætsefterskolen, frustrerede løbere, seniorer, der ikke kan stå op og gå på toilettet om natten uden at tage sko på, fordi det gør ondt at gå de få meter på bare fødder«. Derfor ønsker hun sig en fodrevolution. Vi skal tage vores fødder alvorligt, vi skal træne dem.